Category: Новости

Привршуваат подготoвките за прославувањето на големиот Христијански празник Богојавление – Водици

Привршуваат подготивките за прославувањето на големиот Христијански празник Богојавление – Водици. Вчера, членовите на клубот за подводни дејности „Охрид“ го чистеа дното на Охридското езеро кај Градското пристаниште, каде што ќе се положи чесниот крст. Од ЈП „Охридски комуналец“ се вклучени во темелно чистење на Градското пристаниште каде верниците влегуваат во езерските води. Ангажирана е…

Градоначалник на Општина Охрид – координативен состанок

Денеска одржавме координативен состанок во врска со организацијата на големиот верски празник Богојавление- Водици. На состанокот присуствуваа претседателот на Совет, Сашо Донев, претставници од Македонската Православна Црква, од охридските јавни претпријатија , од нуркачките клубови „Амфора“ и „Охрид“, од Капетанија на пристаништа, од Министерството за Внатрешни работи и од Црвен Крст. Заклучивме дека централното случување…

Богојавление – Водици 2021 година во Охрид

Оваа година во меморијата на охриѓани ќе остане запаметена како година на ковид 19. Светиот Синод на МПЦ-ОА излезе со препорака престојните Божикни и Богојавленски празници да се прославуваат без нарушување на законските нормативи за јавни собири определени од владата. Тоа подразбира верниците во храмовите да носат маски, да одржуваат меѓусебно растојание, а богојавленското осветување…